ROZŠÍŘENÍ RUČKY ALLAMAT 27

 

Stačí otevřít stanici a na plošným spoji vlevo nahoře uvidíte čtyři řady plošek. Každá řada má čtyři plošky. Jejich propojením můžeme různě stanici rozšiřovat.

 

1 - C, RUŠÍ BLIKÁNÍ ČÍSLA

3 - MÁ RŮZNÝ FUNKCE. NAPŘ: STAHUJE NA 20 KANÁLŮ, DRŽÍ NA VŠECH KANÁLECH MODULACI FM

3-7 - ABC - NA KAŽDÝM PÍSMENU 20 KANÁLŮ FM

7 - BCD
1-2 - FM 1.-3.KANÁL AM 4.-15.KANÁL FM 16.-80. KANÁL
1-2-7 - BCD - FM 1.-3.KANÁL AM 4.-15.KANÁL FM 16.-80. KANÁL


8 - ABCDE

2 - ROZTAHUJE NA 80 KANÁLŮ, ALE V RŮZNÝCH MODULACÍCH

1-2 - FM 1.-3.KANÁL AM 4.-15.KANÁL FM 16.-80. KANÁL
1-2-8 ABCDE FM 1.-3.KANÁL AM 4.-15.KANÁL FM 16.-80. KANÁL

1-2-3 - 80 KANÁLŮ-VŠECHNY V FM MODULACI

1-2-3-8 - ABCDE - NA KAŽDÝM PÍSMENU 80 KANÁLŮ - CELKEM 400 KANÁLŮ.

1-2-3-7 - BCD - NA KAŽDÝM PÍSMENU 80 KANÁLŮ - CELKEM 240 KANÁLŮ.

Jestli přijdete na to, jaké je propojení pro krokování kanálů po půlkách, určitě napište.

 

 

 

 

 

 

 

 


 Úprava nastavení PMR Intek MT 4000 L

  

  

vse se deje jen propojenim plosek ,viz obrazek

stanici rozsroubuj ( zespoda 4x sroub )

otoc ji antenou do sebe a poloz na stul LCDckem  , koukas na PCB

vlevo dole jsou ty plosky G-S-D , tim se nastavuje kmitoctova ustredna

kdyz ten tistak vyndas z toho plastoveho pouzdra a otocis ho tak pod vodivou gumou

tlacitka SC/LK jsou plosky

PS1 a 2 , tema nastavujes VF vykon

zde mas presne kombinace

 

Tabulka nastaveni:

Mod                 PS1 propojen    PS2 propojen   nastaveni propojek

PMR446 (8 CH)        2 W/0,5 W      0,5 W/0,01 W      S1+G1, S2+G2

PMR446 + LPD        PMR 2 W/0,5 W   0,5 W/0,01 W      S1+G1, S2+B2

                    LPD     0,5 W         0,01 W

LPD (69 CH)              0,5 W            0,01 W      S1+B1, S2+B2

10CH PMR + 99 LPD    2 W/0,5 W      0,5 W/0,01 W      S1+B2, S2+G2

 

Nastaveni vykonu:

2,0 W/0,5  W: PS1 propojen, PS2 otevren

0,5 W/0,01 W: PS1 otevren, PS2 propojenCO V NÁVODU NENAJDETE ...
ALLAMAT 295

Tyto funkce samozřejmě fungují jen u stanic, u kterých bylo provedeno rozšířeni pomocí diod.

 

Tzv. "půlky" nebo také "nulky".

Tato funkce spočívá v tom ,že po současném stisknutí tlačítek "EMG" a "SCAN" při zapnutí zdroje se dostanete do těchto "půlek".
Půlky jsou frekvence, které nekončí "5" (např. 27,405 - 40.kanál), ale končí na "0" (např. 27,400 - také 40.kanál). Můžete si tak s protistanicí, která má také možnost "nulek" povídat mezi kanály, přičemž nikdo vám přitom nerozumí (pozn. vysílání v nulkách je vysílání mezi kanály - proto způsobuje SILNÉ průlezy do okolních kanálů).

 

Dočasné omezení 200 kanálu na povolených 40.

Stiskněte "SCAN" + "DW" + "MO/RF" a vypnete zdroj, držíte tlačítka a znovu zdroj zapněte.
Pak by mělo zmizet písmeno "C" jako označení bandu a po zaklíčování by se měly na S-metru objevit jen čtyři políčka. Pozn: Ať žije ČTÚ !

 

Poznámka: přesně to samé funguje na stanici Allamat 297 (Yosan Turbo YT-07), tam se ale u druhé finty nemačká MO/RF (stanice tento čudlík nemá).


Elix Giant

Máte rozšířeného svého Elix Gianta? A na povolených 80 FM kanálů?

Ne? Nevadí - zde je malý návod, jak Gianta 80 CH naučiti ...

  • otevřte staničku

  • osaďte dle nákresu 56ti a 220ti kiloohmový rezistor

  • dle náčrtku vyletujte jeden rezistor

  • zavřete staničku ...

Hotovo - po zapnutí umí stanička povolených 80 FM kanálů.

 


Rozšíření CB stanice Allamat 296.

Předem tohoto článku musím upozornit, že tato stanice je homologována v ČR jako stanice pro 40 kanálů v pásmu CB a jakýkoliv zásah do stanice není přípustný. V souvislosti s povoením pásma B musím upozornit, že rozšířením do B kopírujeme pásmo C i s tzv. dírami po některých kanálech a tak se snadno na nižších kanálech B dostaneme mimo povolenou frekvenci. O ostatních pásmech ani nemluvím. Tento článek je míněn jako informace uživatelům této povedené staničky. A informací není nikdy moc!!!!

Vstupně výstupní laděné obvody stanice se přepínáním do jednotlivých pásem automaticky nastaví do požadovaného pásma připojeným varikapem již od výrobce, takže citlivost je (skoro) zachována. Při rozšíření nám na pravém boku displeje přibudou písmena jednotlivých pásem do kterých se přepínáme pomocí ručního přejetí přepínače kanálů buď dolů, nebo nahoru. Skanování se děje jen v pásmu 40 kanálů ve kterých zrovna jsme.

A teď už konečně k věci:

Stanice se rozšíří pomocí pájecího pole, které je umístěno na desce displeje ze strany tištěných spojů. Při pohledu ze zadu je umístěno vpravo od procesoru. (4 dvojité diody a nad nimi 8 pájecích plošek Pozor na očíslování).

 

A teď referenční tabulku. Pro případné experimentátory musím upozornit! AM není většinou ve stanici osázena součástkami. Některé stanice se po rozšíření při startu kousnou, ale není problém vyvést pájecí pole třeba na zadní stěnu staničky a pomocí přepínače před startem navolit příslušný režim.
Option 1
Reference no. 1 2 3 4 Remark
Bit no. B3 B2 B1 B0  
AM/FM * 0 0 0  
AM Only * 0 0 1  
FM Only * 0 1 0  
80FM/12AM * 0 1 1  
80FM Only * 1 0 0  
Option 2
Reference no. 5 6 7 8 Remark
Bit no. B3 B2 B1 B0  
40 Chanel * * 0 0  
200 Chanel * * 0 1  
400 Chanel * * 1 0  
EMG9 * 0 * *  
EMG 19 * 1 * *  
Last 0 KHz 1 * * * Soft key select Kmitočty končí na 0.
1 Propojeno 0 Volné * Pro funkci nedůležité je jedno jestli propojené nebo ne.

Reference viz obrázek.

Samozřejmě nepájet nějakým kopytem (c mos).

Modrá 296-ka

Stále je módní mít modrou barvu, zejména v mobilu. Málokoho ale asi napadlo, že i u našich CB RDST je možno tuto úpravu provést. U staničky Allamat 296 (a odvozených) je to dokonce mnohem jednodušší (a levnější) něž u mobilů.

Proč ? Podsvícení displeje je v ní totiž realizováno ne pomocí LED (jako asi všude jinde), ale běžnými žárovkami. Tedy - ne zcela běžnými, ale subminiaturními o průměru 3 mm. Samotná barva je pak určena jednoduše - barevnými návleky na nich.

Takže ? Změna barvy podsvícení (ne nutně na modrou, ale třeba i červenou, zelenou, ...) se provádí výměnou návleků na žárovkách.

Tak jednoduše ? Ano, je samozřejmě nutné otevřít staničku a vlastnit pájku (trafopájka úplně stačí) a být minimálně šikovný.

Opravdu v tom není žádný háček ? Popravě - jeden možná. A to - kde sehnat ty návleky (je jich potřeba 5) ? Zatím mám zkušenosti jen s prodejnou COMPO (Václavská pasáž u Karlova náměstí), kde je maji asi po 7,- Kč. V mimopražských obchodech nevím.

 

Tak jak na to ?

Neutrhnout reproduktor (kabel je připájen, nedá se odpojit) a podívat se na destičku za displejem

Ještě něco dodat ? Možná, že ony žárovky mají tendence "odcházet" (to byl důvod proč jsme svoji 296-ku vůbec otevíral). Tomu se dá předejít  používáním "šetřícího módu" (přepíná se kombinaci M1+M7). Když už ale žárovička svůj život skončí, dají se sehnat nové (buď v COMPu, viděl jsem i v GESu, předpokládám, že v GM-ku budou také). Rozměr je jasný - 3mm, na délce moc nezáleží. Napětí ? Ve staničce jsou žárovky napájeny 7,66 V, v prodeji jsou žárovky na 6 V (proto asi taky ta nízká výdrž)


Přepěťová ochrana trochu jinak

Tyristor nebo transil. Protože transil je pro mne relativně nová součástka, přemýšlel jsem jak spojit výhody transilu a tyristoru.To znamená velice rychlou reakci a velké proudové zatížení. Nakonec se jeví jako optimální zapojení podle schematu.

Jak jsem se dočetl je transil v podstatě Zenerova dioda se změněnou charakteristikou. Koleno charakteristiky v závěrném směru je ostré a tak dioda přechází do oblasti Zenerova napětí velice rychle.


Zakoupil jsem dva kusy transilu s označením P6KE6V8CA. Jsou to bipolární transily. Unipolární které naprosto vyhovují měli GM vyprodané. Po změření měl jeden transil napětí 7,08V, druhý 7,01V a asi 0,75V je potřeba na otevření tyristoru. To znamená že ochrana funguje při 14,88V. To je velice uspokojivé. Ještě lepší je, že napětí jde jemně dostavit obyčejnými křemíkovými diodami zapojenými v propustném směru. Tak se zvedlo napětí ochrany na optimálních 15,56V. Nutné jsou ale blokovací kondenzátory, které zlikvidují podstatnou část špiček ať už naindukovaných, nebo získaných z VF. Pravdou ale je, že tyto blokovací kondenzátory jsou již ve slušných zdrojích namontovány. Většinou přímo na výstupních svorkách
 

Úmyslně jsem nepoužil v řídících obvodech žádné kondenzátory, ty totiž prodlužují reakční dobu. Paralelní odpory k transilům jsou pro správné rozdělení napětí na jednotlivé transily. Bez těchto odporů se napětí rozdělí na transily podle jejich vnitřních odporů v uzavřeném stavu. Ten není zaručen a ani uváděn v katalogových listech. To může dělat problém při otevírání. Pravdou je, že bez odporů bude zapojení fungovat třeba v devadesáti procentech. Ale těch deset procent..................

Při provozu se pochopitelně vynechá žárovka a obvod se zapojí přímo. Žárovku jsem měl na zkoušku jenom proto abych mohl v pohodě odečíst napětí kdy tyristor sepne. Myslím, že toto zapojení by se mohlo ujmout. To ale ukáže čas. Zatím běhá v jednom provedení bez problémů.
 

Poznámka: Pokud vyhoví napětí, lze pochopitelně použít jen jeden transil. potom odpadnou i odpory a celé zapojení má jen dvě součástky. Při zkouškách jsem chtěl ověřit funkci při seriovém zapojení transilů a možnost jemného nastavení seriovou diodou.

73! Zdraví Jarda OK1CJB
http://ok1cjb.nagano.cz "